Cel wykonywania symulacji ewakuacji
Symulacje ewakuacji wykonujemy przede wszystkim w celu wyznaczenia wymaganego czasu pełnej (bezpiecznej) ewakuacji użytkowników z obiektu. Zgodnie z normą PD 7974‑6:2019 dostępny bezpieczny czas ewakuacji (z ang. ASET – Available Safe Escape Time) to wyliczony czas dostępny pomiędzy zainicjowaniem pożaru, a czasem, w którym tolerowane, graniczne kryteria bytowe nie są przekroczone w określonej przestrzeni w budynku. Wymagany bezpieczny czas ewakuacji (z ang. RSET – Required Safe Escape Time), to wyliczony czas dostępny pomiędzy zainicjowaniem pożaru a czasem, w którym użytkownicy, w określonych przestrzeniach w budynku, są w stanie osiągnąć bezpieczne miejsce.

Wymagany czas ewakuacji
Wymagany czas ewakuacji uwarunkowany jest od kilku czynników. Zależy on głównie od czasu detekcji, czasu alarmowania, czasu reakcji ludzi na zagrożenie oraz czasu przejścia. Czas ewakuacji można ogólnie podzielić na dwa główne etapy:
- etap reakcji – obejmuje on wszystkie zachowania występujące przed rozpoczęciem poruszania się do wyjść ewakuacyjnych,
- etap przemieszczania – czyli fizycznego ruchu użytkowników w kierunku wyjść ewakuacyjnych.

Pathfinder
Oprogramowanie Pathfinder jest aktualnie jednym z najczęściej wykorzystywanych programów do symulacji ewakuacji. Pathfinder umożliwia modelowanie przemieszczania się jednostek po zdefiniowanej siatce w dwóch trybach. W trybie „sterowniczym” drzwi nie wpływają na limit przepustowości ludzi, ale ludzie wykorzystują system sterowniczy do utrzymywania rozsądnego dystansu względem siebie. Tryb SFPE pozwala na wzajemnie przenikanie się osób, jednakże drzwi wpływają na przepływ ludzi. Prędkość przemieszczania kontrolowana jest przez zagęszczenie.

Zdefiniowana przez program Pathfinder geometria nawigacyjna skonstruowana jest z sieci trójkątów budujących model odwzorowujący prawdziwy obiekt. Ściany i inne nieprzekraczalne strefy reprezentowane są jako wycięcia w siatce nawigacyjnej. Obiekty te nie są pomijane w symulacji ewakuacji, jednakże stają się niedostępne dla poruszających się jednostek. Drzwi oraz wyjścia ewakuacyjne reprezentowane są jako specjalne granice siatek nawigacyjnych. We wszystkich symulacjach drzwi zapewniają mechanizm łączenia pokoi oraz śledzenia przepływu ludzi. Dodatkowo w tych miejscach rejestrowane są parametry poruszania się ludzi. W zależności od ustawień symulacji ewakuacji, drzwi mogą wyraźnie regulować przepływ ludzi lub automatycznie definiować go w zależności od gęstości jednostek.
Kiedy wykonujemy symulacje ewakuacji?
- galerii handlowych,
- obiektów widowiskowo-sportowych,
- tuneli drogowych i kolejowych,
- obiektów budowlanych metra,
- budynków biurowych wysokich i wysokościowych,
- budynków użyteczności publicznej.
Jeżeli chcesz wykonać symulację ewakuacji napisz do nas na adres mailowy biuro@fkce.pl lub zadzwoń 22 740 32 32.
