Próby z gorącym dymem:
Wykonywane przez firmę F&K próby odbiorowe z użyciem ciepłego dymu pozwalają realistyczniej odwzorować warunki rzeczywistego przepływu dymu. Znacznie lepiej wizualizują warunki pożarowe niż świeca dymowa lub wytwornica dymu teatralnego bazująca na wodzie lub glikolu. Oferowane przez nas próby dymowe wykonywane są głównie w oparciu o zasady wiedzy technicznej, min. normę AS 4391 „Smoke management systems – Hot smoke tests„.

Parametry wytwarzanego dymu:
Testy wykonujemy przy użyciu renomowanych wytwornic ciepłego dymu brytyjskiej firmy Pea Soup. Warto zwrócić uwagę, że przywołana norma australijska nie stawia ściśle określonych wymagań co do rodzaju generatora ani ilości oraz parametrów dymu. Wymagane jest za to, aby dym był koloru białego, jego ilość wystarczała na zabarwienie całej kolumny konwekcyjnej ognia, pH było neutralne oraz osad pozostawiany przez dym był minimalny. Zalecane jest również, aby dym był jak najbardziej odporny na działanie wysokiej temperatury.

Wykorzystywany generator dymu pozwala na ciągłą produkcję dymu o małym rozmiarze cząsteczek. Zasada działania opiera się na wykorzystaniu ciśnienia gazu obojętnego. Wprowadzany do urządzenia gaz wypycha olej z wbudowanego zbiornika do nagrzewnicy, gdzie jest odparowywany. Ciepłe pary w momencie zetknięcia z powietrzem atmosferycznym ulegają kondensacji wytwarzając w ten sposób gęsty biały dym. Ilość generowanego dymu może być regulowana płynnie poprzez ustawienie odpowiedniego ciśnienia gazu.
Stanowisko testowe:
Na potrzeby przeprowadzanych testów wykorzystujemy tace z palącym się alkoholem. Pozwala nam to uzyskać dym o znacznie lepszych parametrach, tj. wyższej temperaturze i wyporności. Dzięki temu podczas próby uzyskujemy ciepły dym, który tworzy stabilną warstwę unoszącą się pod stropem pomieszczenia. W zależności od rozmiaru użytej tacy regulujemy maksymalną temperaturę kolumny konwekcyjnej i warstwy dymu.

Stosowany dym na bazie oleju mineralnego jest dymem trwałym. W nieruchomym powietrzu może utrzymać się do 4 godzin. W tym czasie cząstki dymu stopniowo łączą się w większe i opadają pod wpływem grawitacji. Umożliwia to generowanie dymu w dużych ilościach, niezbędnych do przetestowania urządzeń oddymiających. Co więcej, wytworzony w ten sposób dym odporny jest na temperaturę do 180 st. C.
Gdzie wykonujemy próby dymowe?
- garażach podziemnych,
- halach magazynowych,
- klatkach schodowych,
- galeriach handlowych,
- budynkach biurowych,
- atriach i wewnętrznych dziedzińcach.
Zalecamy, aby próby dymowe przeprowadzać w miejscach, które zostały wskazane w symulacjach komputerowych. Pozwala to zweryfikować poprawność działania systemu wentylacji oddymiającej względem kierunków przepływu dymu otrzymanych w wynikach symulacji CFD.
W naszej ofercie posiadamy wykonywanie prób dymowych. Do tej pory zrealizowaliśmy kilkaset prób odbiorowych dla budynków o różnym przeznaczeniu. Z każdej próby dymowej wykonujemy raport, który wykorzystywany jest podczas odbiorów Państwowej Straży Pożarnej.