Oddymianie klatki schodowej - podstawa prawna
- ZL II w budynku niskim (N),
- ZL I, ZL II, ZL III lub ZL V w budynku średniowysokim (SW),
- PM o gęstości obciążenia ogniowego powyżej 500 MJ/m2 lub zawierającej pomieszczenie zagrożone wybuchem w budynku niskim (N) bądź średniowysokim (SW).
Usuwanie dymu z klatki schodowej
W przypadku urządzenia do usuwania dymu z klatki schodowej skuteczność systemu determinowana jest odpowiednim zabezpieczeniem drzwi oraz wejść na klatkę schodową z przylegających pomieszczeń oraz korytarzy (wykonanie ich w odpowiedniej odporności ogniowej i/lub dymoszczelności). Głównym celem projektowym systemu jest jak najszybsze oczyszczenie z dymu pionowej drogi ewakuacyjnej na skutek chwilowego przedostania się produktów spalania do wnętrza klatki schodowej. W przypadku ciągłego rozszczelnienia klatki schodowej oraz wydobywania się dymu i ciepła z przylegającego piętra objętego pożarem system wentylacji oddymiającej nie będzie w stanie zapewnić odpowiednich warunków środowiska umożliwiających ewakuację ludzi z pięter powyżej kondygnacji objętej pożarem. Dlatego też skuteczność działania systemu wentylacji oddymiającej należy analizować w aspekcie zdolności do jak najszybszego oczyszczenia klatki schodowej z dymu i ciepła. Wielokrotnie założenie to jest weryfikowane przy użyciu prób dymowych z gorącym dymem.

Projektowanie oddymiania klatki schodowej
- Polska norma PN-B-02877-4:2001/Az1:2006,
- Niemiecka norma, wytyczne VdS 2221:2001-08,
- Wytyczne CNBOP-PIB W-0003:2016.
- wyciąg grawitacyjny (klapa, okno oddymiające) oraz nawiew grawitacyjny (drzwi, okno napowietrzające),
- wyciąg grawitacyjny (klapa, okno oddymiające) oraz nawiew mechaniczny (wentylator napowietrzający),
- wyciąg mechaniczny (wentylator oddymiający) oraz nawiew grawitacyjny (drzwi, okno napowietrzające),
- wyciąg mechaniczny (wentylator oddymiający), nawiew mechaniczny (wentylator napowietrzający)
Symulacja komputerowa klatki schodowej
Wielokrotnie zaprojektowanie oddymiania klatki schodowej zgodnie z dostępnymi standardami może być utrudnione. Wynika to głównie z niestandardowych układów architektonicznych, ograniczeń projektowych, czy sytuacji zastanej. W takim przypadku istnieje możliwość zastosowania rozwiązania inżynierskiego, które opierać się będzie o zasady wiedzy technicznej oraz wyniki symulacji komputerowej. Analiza numeryczna pozwala na dokładne zweryfikowanie konkretnego układu architektonicznego oraz zastosowanego układu oddymiania. Symulacje komputerowe pozwalają również na optymalizację zastosowanych rozwiązań w przypadku ograniczeń instalacyjnych, np. zmniejszenie wartości nawiewu mechanicznego w przypadku braku możliwości prowadzenia kanałów napowietrzających o dużych przekrojach.
Jeżeli chcesz wykonać projekt wentylacji oddymiającej lub symulacje komputerowe oddymiania klatek schodowych napisz do nas na adres mailowy biuro@fkce.pl lub zadzwoń 22 740 32 32.