Przepisy techniczno-budowlane jasno definiują budynki, w których należy zastosować oddymianie klatki schodowej. Zgodnie z warunkami technicznymi są to przede wszystkim klatki schodowe przeznaczone do ewakuacji ze strefy pożarowej:
Klatki te powinny być obudowane i zamykane drzwiami dymoszczelnymi oraz wyposażone w urządzenia zapobiegające zadymieniu lub służące do usuwania dymu, uruchamiane samoczynnie za pomocą systemu wykrywania dymu.
W przypadku urządzenia do usuwania dymu z klatki schodowej skuteczność systemu determinowana jest odpowiednim zabezpieczeniem drzwi oraz wejść na klatkę schodową z przylegających pomieszczeń oraz korytarzy (wykonanie ich w odpowiedniej odporności ogniowej i/lub dymoszczelności). Głównym celem projektowym systemu jest jak najszybsze oczyszczenie z dymu pionowej drogi ewakuacyjnej na skutek chwilowego przedostania się produktów spalania do wnętrza klatki schodowej. W przypadku ciągłego rozszczelnienia klatki schodowej oraz wydobywania się dymu i ciepła z przylegającego piętra objętego pożarem system wentylacji oddymiającej nie będzie w stanie zapewnić odpowiednich warunków środowiska umożliwiających ewakuację ludzi z pięter powyżej kondygnacji objętej pożarem. Dlatego też skuteczność działania systemu wentylacji oddymiającej należy analizować w aspekcie zdolności do jak najszybszego oczyszczenia klatki schodowej z dymu i ciepła. Wielokrotnie założenie to jest weryfikowane przy użyciu prób dymowych z gorącym dymem.
Każda z instalacja bezpieczeństwa powinna zostać zaprojektowana w oparciu o powszechnie uznane normy, standardy, poradniki – zasady wiedzy technicznej. W przypadku systemów oddymiających klatki schodowe aktualnie wyodrębnić można trzy opracowania, które stanowią podstawę do projektowania, tj.:
Pierwsze dwa dokumenty w całości poświęcone są projektowaniu systemów grawitacyjnych wskazując prostą metodę obliczania wymaganej powierzchni czynnej klap oddymiających oraz otworów napowietrzających względem powierzchni rzutu poziomego klatki schodowej. Nie mniej jednak standardy te nie określają żadnej metody weryfikacji skuteczności zaprojektowanych systemów oddymiania.
Zgodnie z przywołanymi zasadami wiedzy technicznej należy rozróżnić systemy oddymiania klatek schodowych realizowane w oparciu o:
Istnieje również możliwość realizacji systemu oddymiania klatki schodowej w oparciu o:
nie mniej jednak rozwiązania te powinny zostać dokładnie przeanalizowane pod kątem zagrożenia związanego z wytwarzanym podciśnieniem wewnątrz klatki schodowej. Takie warunki mogą spowodować wymuszone przedostawanie się dymu do wnętrza klatki schodowej.
Wielokrotnie zaprojektowanie oddymiania klatki schodowej zgodnie z dostępnymi standardami może być utrudnione. Wynika to głównie z niestandardowych układów architektonicznych, ograniczeń projektowych, czy sytuacji zastanej. W takim przypadku istnieje możliwość zastosowania rozwiązania inżynierskiego, które opierać się będzie o zasady wiedzy technicznej oraz wyniki symulacji komputerowej. Analiza numeryczna pozwala na dokładne zweryfikowanie konkretnego układu architektonicznego oraz zastosowanego układu oddymiania. Symulacje komputerowe pozwalają również na optymalizację zastosowanych rozwiązań w przypadku ograniczeń instalacyjnych, np. zmniejszenie wartości nawiewu mechanicznego w przypadku braku możliwości prowadzenia kanałów napowietrzających o dużych przekrojach.
Jeżeli chcesz wykonać projekt wentylacji oddymiającej lub symulacje komputerowe oddymiania klatek schodowych napisz do nas na adres mailowy biuro@fkce.pl lub zadzwoń 22 740 32 32.
Numer konta (ING Bank Śląski):
92 1050 1025 1000 0090 3111 4854
Projekt i realizacja strony www: JGRAF.pl
Polityka prywatności oraz cookies
2024 © F&K Consulting Engineers Sp. z o.o. Sp.k.
F&K Consulting Engineers
Sp. z o.o. Sp.k.
ul. Z. Romaszewskiego 6 lok. B3, 01-892 Warszawa
Domofon: 103
NIP: 118 213 43 03
Regon: 366045499
KRS: 0000650989
Rejestracja: Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy,XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego,
F&K Consulting Engineers Sp. z o.o. Sp.k.
ul. Z. Romaszewskiego 6 lok. B3, 01-892 Warszawa
Domofon: 103, I piętro
NIP: 118 213 43 03 | Regon: 366045499 | KRS: 0000650989
Rejestracja: Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Numer konta (ING Bank Śląski): 92 1050 1025 1000 0090 3111 4854
DANE FIRMY
NAPISZ WIADOMOŚĆ